Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

         Zabiegi medycyny estetycznej to obecnie bardzo często wybierana, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, metoda poprawy własnego wyglądu. Takie zabiegi w większości przypadków nie są drogie, a ich czas wykonania i hospitalizacji jest bardzo krótki. Ponadto w niektórych przypadkach po zabiegu możemy być wypuszczeni z kliniki od razu do domu, pod warunkiem asysty zaufanej osoby. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej możemy na przykład wygładzić zmarszczki, poprawić stan skóry czy w prosty sposób poprawić kształt nosa lub usunąć zbędne kilogramy. Niewysoka cena i szybki czas regeneracji po zabiegu to elementy przemawiające do wielu osób, jednakże wielu klientów wciąż obawia się skorzystania z usług medycyny estetycznej. Dlaczego?

Zabiegi inwazyjne

         Zabiegi medycyny estetycznej są zabiegami inwazyjymi. Oznacza to, że ingerują w ciało, za pomocą wstrzykiwania we wnętrze skóry różnego rodzaju substancji, oddziaływania na nią chemicznie lub mechanicznie, naświetlania laserami, działania na jej powierzchni falami prądu zmiennego oraz stosowania ultradźwięków. Nic więc dziwnego, że wiele osób obawia się o bezpieczeństwo danych zabiegów — działania te są niesamowicie skuteczne, jednak w dużej mierze wiążą się z powikłaniami. Pacjent nie powinien się jednak nimi martwić pod warunkiem dobrania odpowiednich substancji czy zabiegów, wykonania odpowiednich badań, znajomości własnego ciała i przede wszystkim wybrania sprawdzonej kliniki i lekarza medycyny estetycznej. Wejdź na stronę Cmeik

Cechy dobrego gabinetu

         Dobry i specjalistyczny gabinet medycyny estetycznej powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Po pierwsze lekarz medycyny estetycznej powinien dokonać odpowiedniej diagnozy i sprawdzić, czy na danym pacjencie może zostać wykonany wybrany zabieg. W świecie medycznym nie każdy może mieć wykonany ten sam zabieg — i nie chodzi tu wyłącznie o uczulenia na pewne substancje. Wiele chorób i problemów skórnych może być ogromnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu. Na przykład osoby chore na Hashimoto lub problemy z tarczycą nie powinny korzystać z zabiegów wykorzystujących kwas hialuronowy. Dodatkowo lekarz medycyny estetycznej powinien umieć dostosować intensywność zabiegu do indywidualnego przypadku pacjenta.

Wywiad z pacjentem

         Konieczne jest również wykonanie odpowiednio szczegółowego wywiadu z pacjentem, zbadanie i oględziny problematycznego miejsca, określenie potencjalnej przyczyny powstania problemu oraz wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych. Lekarz medycyny estetycznej powinien również poświęcić każdemu pacjentowi odpowiednią ilość czasu zarówno przed zabiegiem, w jego trakcie, jak i po nim. Dodatkowo musi umieć szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta. Jeśli mamy wątpliwości względem zabiegu, w dobrym gabinecie powinniśmy mieć możliwość wcześniejszego spotkania się z lekarzem medycyny estetycznej i wypytania go o szczegóły.  NP. Dermatologia w Cmeik

         W dobrym gabinecie medycyny estetycznej powinien znajdować się sprzęt wysokiej jakości, a sam lekarz musi dbać o jego aseptyczność i antyseptyczność — oznacza to, że zarówno sprzęt, jak i cały gabinet powinny być utrzymane w sterylnym środowisku oraz powinny być jałowe i zdezynfekowane.